Dwie rzeczy, które każdy wie o Panamie – kanał panamski i kapelusze. To jedynie niewielki procent tego co Panama ma do zaoferowania. Słynne kapelusze noszące nazwę „Panama” faktycznie pochodzą z Ekwadoru i zostały tu przeniesione głównie na potrzeby budowniczych kanału, ale właśnie tu zyskały swoją międzynarodową sławę i nieustannie są najbardziej pożądaną pamiątką z Panamy.

Niezaprzeczalnie swoją ważność wśród krajów Ameryki Środkowej Panama zyskała dzięki Kanałowi Panamskiemu, absolutnemu majstersztykowi technologicznemu. Budowa tej drogi, liczącej około 80km długości trwała 33 lata i pochłonęła 25 tysięcy ofiar w wyniku malarii, żółtej febry i osunięć gruntu. Dzięki niej jednak dystans pomiędzy San Francisco a Nowym Jorkiem skrócił się o 14 500 km, a sama Panama zyskała na prestiżu i możliwościach rozwoju kraju.

Ale Panama to nie tylko Kanał, to mieszanka kultur, bogactwo współczesnej stolicy pomieszane z pięknymi zabytkami z czasów kolonialnych, ale przede wszystkim bujne lasy, rdzenne plemiona i przepiękne plaże i wyspy Oceanu Atlantyckiego i Pacyfiku. Kilka dni w Panamie to niewątpliwie mało, ale jednak wystarczająco, aby zakochać się w tym niewielkim kraju.

Dzień 1: Przylot

Przylot do Panama City w godzinach popołudniowych. Transfer do hotelu. Czas wolny na odpoczynek i wieczorem kolacja w restauracji specjalizującej się w owocach morza. A to co urzeka najbardziej w tym miejscu, to poza jedzeniem, niesamowite widoki na miasto!

Dzień 2: City tour po Panama City

Dzień na poznanie niesamowitej stolicy kraju. Widać w niej wyraźnie dwie części: starą tzw. Panama La Vieja, której nazwa w języku zamieszkujących pierwotnie te tereny Indian Czibcza oznaczała „więcej ryb”, Nowej Panamy (Panama Nuevo) stanowiącej podwalinę pod mury dzisiejszej stolicy. Dziś Panama City jest najbardziej atrakcyjną stolicą wśród państw Ameryki Środkowej. Jej gospodarka jest oparta przede wszystkim o handel morski i żeglugę, przy czym pierwotne „więcej ryb” zastąpiło „więcej statków”.

Współczesna część miasta pełna jest ogromnych wieżowców, banków, renomowanych sklepów właściwych dla światowych metropolii. Niesamowity urok tej Nowej Panamy koncentruje się wokół Casco Viejo. Spokojna dzielnica z niską zabudową i wąskimi uliczkami, w której zachowały się kościoły i kaplice po czasach kolonialnych. Stare Miasto pełne jest domów wzniesionych w hiszpańskim, bardzo ozdobnym stylu platresco.

Na szczególną uwagę zasługują dwa zabytkowe mosty: XVI-wieczny Paita i XVII-wieczny Puente del Rei oraz katedra z 1619 r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO czy kościół San Jose ze wspaniałym złotym ołtarzem z XVII w. Punktem obowiązkowym w Panamie jest tzw. Milaflores, skąd można obserwować sunące przez Kanał Panamski statki. Jest tu także wielkie muzeum poświęcone historii budowy kanału.

Dzień 3: Plemię Embera

Całodzienna wyprawa na spotkanie z jednym z plemion zamieszkujących ziemie Panamy. W głębi lasu deszczowego, zgodnie z dawnymi tradycjami żyje plemię Embera. Całodzienne wycieczka rozpocznie się przejazdem przez malownicze wioski, w których podstawowym zajęciem jest rolnictwo i dotrze do punktu Corotu skąd goście udadzą się w głąb lasu łodziami wzdłuż rzeki Chagres. Tak dotrą do wioski Embera gdzie dzień spędzą na zapoznaniu się z tradycjami, kulturą, tańcem, mową, a także obrzędami szamańskimi kultywowanymi tu od wieków.

Dzień 4: Magiczna Anton Valley

Wyprawa do przepięknej doliny położonej w kraterze nieczynnego już wulkanu tzw. Anton Valley. Położona na wysokości 600 m n.p.m. , zaledwie dwie godziny drogi od centrum Panamy dolina jest miejscem zupełnie magicznym. Pośród wzgórz i wulkanicznych skał, niezwykle żyzna ziemia pełna jest drzew, kwiatów i ślicznych tzw złotych żabek. Jest jedno z ostatnich siedlisk tego zagrożonego gatunku zwierząt. Uroku temu miejscu dodają jeszcze ukryte w lasach dzikie wodospady. W czasie zwiedzania tutejszej restauracji goście zjedzą pyszny lunch. Z doliną związane jest także legenda o Śpiącej Indiance, która od wieków jest inspiracją wielu tutejszych artystów. Może gościom uda się ja odnaleźć na szczytach gór?

Dzień 5: Portobello i relaks na Isla Grande

Kolejny dzień, który będzie jednym wielkim plenerem fotograficznym. Wyprawa rozpocznie się od miasteczka Portobello, założonego w 1597r przez Hiszpanów jako jeden z ważnych punktów na tzw. Hiszpańskim szlaku skarbów. Miasteczko było wielokrotnie napadane i łupione przez piratów. Dziś śladem po jego pierwszych osadnikach są ruiny fortu San Lorenzo, wpisane na listę Unesco. Koniecznie odwiedzić trzeba kościół Św. Filipa, gdzie znajduje się otoczona kultem figura Czarnego Chrystusa (El Cristo Negro). Z Portobello goście udadzą się w rejs na Isla Grande i jej Białą Plażę. Te tereny słyną z pięknych terenów nurkowych, ale także rybołówstwa. W takich idyllicznych okolicznościach goście udadzą się na Barbacue Party – lunch w lokalnej restauracji.

Dzień 6: Czas na odpoczynek

Ten dzień zostawimy gościom na odpoczynek i czas wolny na zakupy pamiątek. Choć w Panamie jest jeszcze wiele do zobaczenia. Absolutnie wyjątkowy jest archipelag 365 wysp San Blas, z których tylko niewielka część jest zamieszkała czy archipelag Bocas del Toro, raj dla wszelkich miłośników sportów wodnych. Mieszkańcy kraju wierzą, że słowo Panama oznacza „obfitość ryb, drzew oraz motyli” i tak obfitość wysp, lasów, zabytków, różnorodności tradycji i kultury zachęca by odwiedzić ten kraj.
Wieczorem uroczysta kolacja uświetniona folklorystycznym show.

Dzień 7: Powrót
Transfer na lotnisko. Powrót do kraju.